Informujemy zainteresowanych, że w dniu 25 marca 2014, ukazał się ważny komunikat Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, dotyczący naruszania przepisów zasad wykonywania lotów modelami latającymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. W związku z coraz częstszymi przypadkami naruszania tych zasad ULC przypomina, że zgodnie z art.212 ust, 1 lit a) ustawy z dnia 3 lipca 2002r – Prawo Lotnicze (Dz.Ust. z 2013 r poz.1393),kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązujące w obszarze, w którym lot się odbywa, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5-ciu. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.
Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów podczas wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi.
Nieprzestrzeganie przepisów ruchu lotniczego, w szczególności wykonywanie lotów poza zasięgiem wzroku w tym lotów FPV, w przestrzeni powietrznej, kontrolowanej (w tym w rejonach TMA i CTR lotnisk kontrolowanych), poza wyznaczonymi do tego celu strefami (art.126 ust.4 Ustawy – Prawo Lotnicze). Może mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo operacji lotniczych.
W przypadku powzięcia przez Urząd informacji, o wykonywaniu takich lotów, podejmowane będą stosowne kroki prawne, zgodnie z art.304 paragraf 2 Kodeksu Postępowania Karnego (instytucje państwowe, które w związku ze swoą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są zobowiązane złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa).
Rozporządzenie Misnistra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
ZJednocześnie przypominamy, że zasady wykonywania lotów modelami oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi o maksymalnej masie startowej, nie większej niż 25kg – w zasięgu wzroku -zawarte są w załączniku nr.6 do rozporządzenia Misnistra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, z dnia 26 marca 2013r. w sprawie wyłączenia zastosowania nietórych przepisów ustawy – Prawo Lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych, oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków (Dz.U. z 2013r. poz.440 z póżniejszymi zmianami).
W rozdziale 1 ust.1. punkt 1 – zobowiązuje operatora do zapewnienia, aby każdy bezzałogowy statek powietrzny będący w jego dyspozycji był używany w sposób nie stwarzający zagrożenia dla osób, mienia lub innych użytkowników przestrzeni powietrznej.Ponadto operator powinien wykonywać lot z uwzględnieniem warunków meteorologicznych oraz informacji o ograniczeniach w ruchu lotniczym.
Świadectwo Kwalifikacji Operatora statku powietrznego – konsekwencje braku posiadania.
Przypominamy również, że operator bezzałogowego statku powietrznego, używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe, zobowiązany jest do posiadania: „Świadectwa Kwalifikacji”, co wynika a art.95 ust.2 pkt.5a ustawy „Prawo Lotnicze”. Jednocześnie art. 97 ust.1 pkt.1 ustawy, zabrania wykonywania czynności lotniczych przez osobę nieposiadającą licencji lub Świadectwa Kwalifikacji.
Naruszenie powyższego zakazu, polegające na wykonywaniu lotu, bez ważnego świadectwa kwalifikacji, stanowi czyn zabroniony, którego sprawca podlega karze: grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku, zgodnie z art.211 ust.1 pkt. 5 ustawy „Prawo lotnicze”
Mając na uwadze współne dobro oraz troskę o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej, prosimy o rozpowszechnienie powyższej informacji w szeroko rozumianym środowisku lotniczym i modelarskim.
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego
Piotr Ołowski